הפחד לאהוב: 7 סיבות מדוע אנשים מפחדים להתאהב

 

הרבה פעמים את התשובה לשאלה "מדוע מערכות יחסים נכשלות?" ניתן למצוא בתוכנו. בין אם אנו יודעים זאת ובין אם לא, רובנו מפחדים להתאהב, ובעוד שהפחדים שלנו עשויים להתבטא בדרכים שונות או להראות את עצמם בשלבים מסוימים של מערכת היחסים, כולנו מפתחים מגננות שאנחנו מאמינים שברמה מסוימת יגנו עלינו מפני פגיעה ברגשות.

אז מה מונע מאיתנו למצוא ולשמור על האהבה שאנחנו אומרים שאנחנו רוצים?

1.אהבה גורמת לנו להיות פגיעים

מערכת יחסים חדשה היא טריטוריה לא מוכרת לנו, ורובנו חולקים את הפחד מהלא נודע. לתת לעצמנו להיפתח בפניי מישהו ולהתאהב אומר לקחת סיכון. בתחילת הקשר אנחנו נותנים אמון גדול באדם השני, נותנים להם להשפיע עלינו ברמה מסוימת, מוכנים להראות גם את הצדדים הפחות יפים שלנו, וזאת מתוך אמונה שהדברים שנאמר או נעשה לא ימנעו מהאדם השני מלרצות להיות איתנו. להיפתח כך למישהו חדש יכול לגרום לנו להרגיש פגיעים וחשופים, דבר שיכול להרתיע.

2. אהבה חדשה מעירה שדים ישנים

כשאנחנו נכנסים לקשר חדש, לפעמים קשה לזהות במדויק את ההשפעות של מערכת היחסים הקודמת שלנו על הנוכחית. לצורה בה נפגענו בעבר, מהילדות ועד לחיינו הבוגרים, יש השפעה עצומה על איך אנחנו תופסים את האנשים בחיינו ואיך אנחנו מתנהגים בחיי האהבה שלנו. לפעמים דינמיקה שלילית מהעבר יכולה לגרום לנו לחשוש מלהיפתח שוב למישהו חדש.

3. אהבה מאתגרת את הזהות הישנה שלנו

רבים מאתנו נאבקים עם ההרגשה הפנימית של להרגיש פגיע, ולפעמים קשה לנו להעריך את עצמנו כראוי או להאמין שלמישהו יכול להיות באמת אכפת מאיתנו. לכולנו יש את הקול הפנימי שלנו בראש, שלפעמים מתנהג כמו מאמן אכזרי ואומר לנו שאנחנו לא שווים או לא ראויים לאושר. המחשבות והקולות הפנימיים האלה מזיקים ולא נעימים לנו, אבל אנחנו כל כך רגילים אליהם, שהם הפכו להיות אזור הנינוחות שלנו. 

love

4. עם אושר אמיתי מגיע כאב אמיתי

בכל פעם שאנחנו חווים רגעים של אושר או חווים את החיים ברגעים של רגש טהור ונקי, אנחנו מוצפים גם ברגשות של עצב ופחד. לעיתים אנחנו נמנע מעצמנו חוויות שיכולות לגרום לנו להרגיש מאושרים באמת כי אנחנו יודעים שעם אותו האושר, תגיע גם העצבות, התחושה הזאת שעכשיו יש לנו מה להפסיד. אבל האמת היא, שההפך הוא הנכון. אנחנו לא יכולים לנוון את עצמנו מלהרגיש את העצב, כי בלי העצב גם לא נדע אושר.

5. אהבה לפעמים אינה שיוויונית

לעיתים אנשים יהססו להיכנס לקשר עם מישהו חדש כי האדם הזה "אוהב אותם יותר מידיי". הפחד הזה שנכנס לקשר חדש והרגשות שלנו לא יתפתחו וכל מה שבעצם יקרה זה שנפגע באדם השני. האמת היא שאהבה לפעמים אינה מאוזנת, ולפעמים אדם אחד מרגיש יותר או פחות. הרגשות שלנו לאדם אחר הם כוח שמשתנה תמיד. בתוך עיניין של שניות אנחנו יכולים לעבור לרגש כמו כעס, עצבנות ואפילו שנאה לאדם מסוים שפעם אהבנו. כשאנחנו עסוקים ב"איך נרגיש בעתיד" והפחד מזה, אנחנו מונעים את ההווה, ואת הדרך הטבעית לגשש ולבדוק לאן הרגשות שלנו עוד יכולים להתפתח. מה שבטוח, כדאי להיות פתוחים לאן הרגשות יכולים לקחת אותנו עם הזמן.

6. מערכת יחסים יכולה לשבור את החיבור למשפחה

מערכת יחסים רצינית היא הסמל האולטימטיבי להתבגרות אמיתית. היא מסמלת את ההתחלה של חיינו החדשים, העצמאיים והאוטונומיים כאינדיבידואלים החיים בעולם. היא גם מסמלת את הפרידה שלנו מהמשפחה. 
כמו שבירה של זהות ישנה, הניתוק הוא לא פיזי. כלומר, לא מדובר בניתוק אמיתי עם המשפחה אלא ניתוק מנטלי - אתה כבר לא ילד, ואדם בוגר בפניי עצמך.

7. אהבה מעוררת פחד קיומי

ככל שיש לנו, כך יש לנו יותר להפסיד. ככל שיש לנו יותר רגש למישהו, כך אנחנו מפחדים לאבד את אותו אדם. כשאנחנו מתאהבים, אנחנו לא רק מסתכנים בלאבד את אותה אהבה, אלא גם מסתכנים בלאבד את עצמנו ברמה מסוימת. פתאום לחיים יש קצת יותר משמעות, והפחד לאבד את המשמעות החדשה שמצאנו יכולה לשתק גם את האמיצים ביותר.

love 2

הרבה פעמים אנחנו נראה בהתחלה של מערכת יחסים אתגר עבורנו. כזה שמאלץ אותנו להכיר בפחדים שלנו ולזהות איך הם משפיעים עלינו ועל ההתנהגות שלנו ביום יום. אבל כשאנחנו לומדים להכיר את עצמנו באמת, אנחנו נותנים לעצמנו את הסיכוי הטוב ביותר למצוא ולשמור על האהבה שאנחנו כל כך רוצים. ברגע שאנחנו מזהים את הדברים שמפחידים אותנו, באופן אוטומטי מפלס הפחד יורד כי כשזה מגיע לפחדים לפעמים לא צריך להתגבר, אלא רק להתחבר והשאר יקרה מעצמו...

 

Published by MISHTI.CO.IL - September 21st, 12:23pm - 2020-09-21T12:23:27+03:00