חוקרים טוענים: אפשר להידבק בעודף משקל

 

קשר קבוע עם אנשים בעלי עודף משקל, יכול לגרום לכך שגם אתם תעלו קילוגרמים מיותרים.

כן, אפשר להידבק בעודף משקל, כך קובעים מדענים מאוניברסיטת דרום קליפורניה. ולא רק הם. ישנם מספר מחקרים שמוכיחים זאת.

חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה ניתחו נתוני פרויקט M-TEENS בו השתתפות 1111 ילדים ומשפחותיהם. באופן כללי, 25% מהמתבגרים ו-75% מהמבוגרים אובחנו עם עודף משקל, אבל מה שמעניין שהתוצאות שונות ממדינה למדינה. למשל, בקולורדו עודף משקל התגלה אצל 21% מהילדים, ואילו בלואיזיאנה מספר זה גדול בערך פי 2.

אחרי שניתחו את הסביבה של הילדים, את ההרגלים שלהם ונסיבות אחרות, החוקרים גילו, שילדים שהורים עובדים במקומות עם יותר אנשים שמנים, עלו במשקל לעתים קרובות יותר. חוקרים מניחים שהגורם העיקרי שבגללו אנשים באותה קבוצה חברתית משמינים הוא מערכות יחסים ביניהם שמשפיעות על יצירת הרגלים תזונתיים.

fat
מחקר דומה, אבל יותר רחב, ערכו באוניברסיטת הוואי. החוקרים הציעו מושג "השמנה על ידי חיקוי", כלומר תהליך שמחקה אנשים שמנים. במחקר השתתפו מעל 5000 נערים והוא קבע שילדים שמנים "עוזרים" לחברים הרזים שלהם לעלות במשקל. "אם אתם הולכים לאכול עם חבר שמן, רוב הסיכויים תאכלו את אותו דבר ובסופו של דבר זה יוביל לעלייה במשקל", כך טוענים החוקרים.

fat
גם חוקרי אוניברסיטת הרווארד בחנו את הנושא – במשך 32 שנים הם עקבו אחרי קבוצה של 12,000 אנשים וקבעו: "אם חבר שלכם עלה במשקל, הסיכוי לכך שתשמינו גם שווה בערך 50%.
למה הגילויים האלה חשובים? המדענים חושבים שנתונים אלה יוכלו לפתח שיטה חדשה להילחם בהשמנת יתר. הרבה יותר קל להחדיר את עקרונות התזונה הנבונה בקבוצות שלמות ולא באופן אישי. ואילו ברמה היומיומית זה רק מוכיח לנו – להרזות וגם בעצם לעשות כל דבר, עדיף יחד עם עוד מישהו.
 

 

Published by MISHTI.CO.IL - September 21st, 12:23pm - 2020-09-21T12:23:27+03:00