סימנים שאתם צרכים לשתות יותר מים וכדאי שתתחילו עכשיו

 

לפחות שני שליש מהגוף שלנו מורכב ממים והם ממלאים תפקיד משמעותי ביום יום שלנו, כך כאשר הגוף שלנו מיובש, זה יכול לגרום לחולי. אם נתמקד עוד יותר נראה שלושה רבעים מהמוח שלנו וכ 80 אחוזים מהריאות גם הם מורכבים ממים, כך ששתייה מספקת של מים חשובה על מנת להזין ולתחזק את הגוף.

כשאנחנו מתייבשים לרוב זה כתוצאה ממחסור במים, עקב שימוש של הגוף בכל מאגרי המים הקיימים וחוסר אפשרות לחדש אותם. התייבשות קלה ניתנת לטיפול, אבל כאשר מדובר במצבים חמורים יותר זה כבר יכול ליצור בעיות רציניות. כאשר אנחנו מתייבשים המוח שלנו מתכווץ בנפחו, כי הוא מורכב ברובו ממים ולכן לרוב נסבול מכאבי ראש.

 

מה הסימנים היכולים להעיד על התייבשות?

 

צמא

צמא יכול לסמן לנו שהגוף שלנו מיובש ואכן זאת הדרך הכי בטוחה להבין שהגוף שלנו צריך מים.

 

רעב

כאשר אנחנו רעבים בצורה קיצונית זה גם יכול להיות כתוצאה מהתייבשות, במיוחד עם מדובר בתשוקה גדולה מאוד לסוכר.

 

עייפות וחולשה

אם אתם מרגישים סימנים של עייפות, חולשה, סחרחורת  או חוסר ריכוז יכול מאוד להיות שזה כתוצאה מהתייבשות.

r1.jpg

 

תפוקת שתן נמוכה

במידה ותפוקת מתן השתן שלכם נמוכה מאוד מהרגיל, יש בהחלט מצב שהתייבשתם.

 

בעיות גופניות

בעיות גופניות שונות כמו התכווצות שרירים, עור יבש וגרד בפה יכולות גם הן להעיד על התייבשות.

r2.jpg

 

כאשר יש לנו מחסור גדול במים כבר תקופה ארוכה, ההתייבשות הופכת לחמורה יותר ויכולה לגרום לקצב לב מהיר, כולסטרול גבוהה ולחץ דם נמוך. במקרים שכאלה חשוב לטפל במצב במהרה.

אז אם אתם מזהים אצלכם יותר מדי מהסימנים האלה, דבר ראשון תעצרו הכל ותלכו לשתות מים והרבה. בנוסף, על מנת להעריך את רמת ההתייבשות ישנם כמה דברים שאתם יכולים לעשות ואשר יעזרו לכם להבין את חומרת המצב.

 

 

איך תדעו אם התייבשתם?

1. שתו 11 מיליליטר מים על כל קילוגרם ממשקל הגוף שלכם וחכו שעה. לאחר שעה תצטרכו להשתין לתוך כוס מדידה ולבדוק את ההבדל. אם כמות השתן קטנה בהרבה מכמות המים ששתיתם כנראה שאתם מיובשים.

2. דרך נוספת היא לבדוק כמה פעמים ביום אתם משתינים. אדם בוגר משתין בין ארבע לשבע פעמים ביום, כך שאם אתם משתינים פחות מארבע פעמים ביום, כנראה שאתם מיובשים או בדרך לשם.

3. גם דרך צבע השתן שלכם ניתן ללמוד אם אתם מיובשים. ככל שאתם שותים מספיק מים, צבע השתן יהיה יותר קרוב לצבע שקוף, אך במידה ואתם קרובים להתייבשות הוא יהיה יותר ויותר כהה, לכיוון הצהוב.

4. ריח השתן שלכם גם יכול לעזור לכם להבין אם אתם  מיובשים. שתן אמור להיות חסר ריח לחלוטין, כמובן בהתאם למזון שאנחנו צורכים. ככל שהשתן יהיה יותר מרוכז כתוצאה מסילוק של פסולת, יהיה לו יותר ריח של אמוניה.

 

r3.jpg

 

חשוב מאוד לזכור לשתות הרבה מים ולא להגיע למצב של התייבשות, כי גם להתייבשות הכי קלה יש השפעות רבות על המוח שלנו ובמהרה תהיה לכך השפעה על התפקוד שלו.

לתפקוד המוח יש השפעות על מצב הרוח, דבר שיש לו השפעה על העייפות שנחוש והיא יכולה ליצור תחושה של בלבול וחוזר ריכוז.

כאשר ההתייבשות מגיעה כתוצאה מהזעה מוגברת אשר אינה מגובה בשתייה של מספיק מים, זה יכול גרום לעלייה במחסור של חמצן בדם, דבר שיש לו השפעה הפעילות הקוגניטיבית שלנו.

פגיעה בפעילות הקוגניטיבית של המוח יכולה להשפיע על הנהיגה ומחקרים אף הראו כי נהגים מיובשים, עשו הרבה יותר טעויות במהלך נהיגה של שעתיים, לעומת אלו שלא.

תזכרו הגוף שלכם יכול לתפקד ללא מזון, אבל אין לו סיכוי להצליח לשרוד בלי מים. לכן חשוב מאוד  שתזכרו להזין את המערכת שלכם במספיק מים ולשתות כל יום כמות שתמנע ממכם להגיע למצבים של מחסור בים, כי גם מחסור קטן יכול להיות משמעותי.

 

בחרו תמונה וגלו באיזו נקודה אתם נמצאים בחיים:

 

Published by MISHTI.CO.IL - September 7th, 1:39pm - 2020-09-07T13:39:06+03:00