13 כללים שכל הורה חייב להקפיד עליהם, כדי לשמור על ביטחון הילדים

 

לרוב אנחנו לא מאמינים שלנו או לילדים שלנו יכול לקרות משהו רע ולעתים קרובות לא שומרים על כללי זהירות פשוטים. הנה כמה רעיונות כיצד ניתן למנוע מצבים מסוכנים:

 

1. תרגילו את הילד להודיע לכם כשהוא יוצא מהבית וכאשר הוא מגיע ליעדו

הפכו את זה להרגל משפחתי, להודיע אחד לשני כשאתם יוצאים או חוזרים. אם הילדים רואים שההורים מתנהגים כך, הם יקבלו את הרעיון של ההודעה או הטלפון לא בתור ניסיון לשלוט אלא כדאגה רגילה של בני משפחה אחד לשני.

r1.png©adme

 

2. האמינו לילד ללא שום ספק אם הוא מספר לכם על מצב מוזר או חשוד

אם הילד מספר לכם משהו שנשמע אפילו קצת חשוד, גם אם מדובר על חברי המשפחה, מורים וכד'. האמינו למה שהוא אומר וחשוב שתבררו את כל נסיבות המקרה, הרי לעתים קרובות מדי החוטפים או הפוגעים בילד הם אנשים שהוא מכיר היטב. אם הילד מתקשר אליכם מהדרך ומבקש לפגוש אותו, עשו זאת ללא היסוס.  ייתכן שבטלפון הוא לא יכול לפרט את הדאגות ואת הספקות שלו.

 

3. רשמו מספרי טלפון של חברים, מורים ותלמידים בכיתה של הילד, יחד עם מספרי שירותי ההצלה וארגוני מתנדבים

אם הילד לא חזר הביתה בזמן שנקבע, כתבו והתקשרו לחברים של הילד ולתלמידים שלומדים איתו, משפחה ומורים. כאשר ילד הולך לאיבוד כל דקה יקרה לכן חשוב מאד ליצור קשר עם אנשים שיכולים לדעת לאן ועם מי הוא הלך. שמרו את כל המספרים העדכניים של ארגוני הצלה וארגוני חיפוש.

לאחר שהילד נמצא, אל תשכחו לעדכן את כולם שהכל בסדר.

 

4. לפני שיוצאים לאירוע עם הרבה אנשים, צלמו את הילד בגובה מלא

אם הוא ילך לאיבוד יהיה קשה יותר לתאר מה הוא לבש ואיך הוא נראה, מאשר להראות את התמונה שלו ולשלוח אותה לאנשים שמשתתפים בחיפושים.

r3.jpg©adme

 

5. אם הילד הלך לאיבוד ולא עונה לטלפונים, תתחילו את החיפושים מיד

אומרים שעד להגשת תלונה למשטרה צריך להמתין 3 ימים – זה מיתוס. מיד הזמינו משטרה או גשו לתחנה הקרובה, הודיעו על היעלמות הילד לארגוני מתנדבים שיכולים להתחיל את החיפושים מיד אחרי הפניה שלכם.

 

6. תרגלו עם הילד כיצד לנהוג נכון במצב חירום

במצב חירום כל ילד יכול להתבלבל, גם אם תיאורטית הוא יודע איך להתנהג. תתכוננו מראש. חזרו על הכתובת ועל הטלפונים של ההורים, עשו המחזה למצבים שונים: מה לעשות אם הלך לאיבוד בחנות, איבד את ההורה בתחבורה ציבורית או מישהו זר מציע לו לבוא איתו ומפתה אותו בממתקים, כלבלבים או מבקש עזרה. אם אתם נמצאים במקום ריק מאדם, נסו יחד לצעוק או לקרוא לעזרה.

 

7. צלמו את סוליות הנעליים של הילד

לפני שאתם יוצאים לטייל ביער או לפיקניק, מומלץ מאד לצלם את סוליות הנעליים של הילד. אם הוא ילך לאיבוד, צילום זה יסייע בחיפושים. אל תלבישו את הילד בצבעי הסוואה – הקפידו על צבעים שנראים מרחוק.

r4.jpg©adme

 

8. קבעו איפה נפגשים במקרה ומישהו הולך לאיבוד

אם אתם מגיעים למקום המוני – קונצרט, חנות, פארק – תקבעו היכן אתם נפגשים למקרה שמישהו מכם ילך לאיבוד, גם אם יש לכם טלפון איתכם (הסוללה יכולה להיגמר, הוא יכול ללכת לאיבוד וכד'). עדיף להיפגש במקום שרואים מרחוק – מזרקה, כניסה ראשית וכד'.

 

9. אל תאסרו על הילד שימוש ברשתות החברתיות

לאסורעל ילד לגלוש ברשת רק יגביר את הסקרנות שלו. רוב הסיכויים שהוא יעשה זאת בעזרת עמודי פייק עם שמות בדויים. במקום זאת תרשו לו לנהל חשבון משלו, כך תוכלו לראות במה הוא מתעניין ומי החברים שלו.

למדו את הילד שלכם כללי בטיחות ברשת – כיצד להגיב על בריונות דיגיטלית, פרסומות, הודעות פישינג וניסיונות של מבוגרים חשודים להכיר אותו. ניתן גם להתקין תוכנת בקרה הורית אשר חוסמת אתרים אסורים ומציגה את היסטוריית הגלישה המפורטת של הילד.

r5.jpg©adme

 

10. השתמשו בגאדג'טים ואפליקציות לביטחון הילד

התקינו על הטלפון של הילד אפליקציות שמאתרות את המיקום שלו ומסוגלות להזעיק עזרה. אם מדובר בטלפון ללא גישה לרשת, כדאי לבדוק מה מציע הספק הסלולרי שלכם כשירות לזיהוי מיקום המכשיר.

רצוי שמספר הטלפון של הילד יהיה רשום על שמכם, כך בקלות תוכלו לקבל פירוט שיחות אחרונות, בלי להוכיח בעלות.

 

11. הכניסו לכיס הפנימי של הבגד של הילד כרטיס ביקור שלכם

רשמו על הדף את מספרי הטלפון שלכם ושל בני משפחתכם וגם התוויות רפואיות נגד אלרגיות או תרופות חובה. רצוי שדף זה תמיד יהיה בכיס הפנימי של הילד.

r2.png©adme

 

12. אל תכעסו על הילד אם הוא הלך לאיבוד ואז נמצא

כאשר הילד הולך לאיבוד, בנוסף לסטרס הוא מרגיש פחד שיכעסו עליו. לכן הוא יכול לשכוח איך להתנהג במצב מסוים. כאשר אתם מדברים על כללי זהירות, תמיד תדגישו שבשום פנים ואופן לא תכעסו עליו. אם הילד הלך לאיבודו אז נמצא, הרגיעו אותו, חבקו, הסתכלו לו בעיניים, נשמו יחד. אחרי שיירגע, דברו על מה שקרה ומה צריך לעשות כדי שזה לא יקרה שוב.

 

13. ארגנו בכיתה של הילד שלכם שיעור בטיחות

מחקרים מראים ש-9 מתוך 10 ילדים מספרים לאנשים זרים בחופשיות על עצמם ועל קרובי המשפחה שלהם והולכים איתם. אפשר לפנות לארגוני מתנדבים ולסכם איתם להעביר הרצאה ילדים בכיתה – איך לא להיקלע למצב חירום ואיך להתנהג אם משהו כזה קרה בכל זאת.

אף אחד מאיתנו לא רוצה לגדל ילד חרדתי שמפחד מהצל של עצמו. אל תפחידו את הילדים, אבל תהיו עקביים בכל הנוגע להסברים על בטיחות כי החיים שלכם ושלהם הם הדבר הכי חשוב בעולם.

 

 

 

Published by MISHTI.CO.IL - August 20th, 1:57pm - 2020-08-20T13:57:32+03:00