15 טעויות שכולנו עושים כל הזמן במטבח

 

יש דברים שנראים לנו נכונים והגיוניים. לפעמים אנחנו אפילו לא מדמיינים שאפשר לעשות דברים אחרת. אבל, ככל שזה נוגע למטבח, טעויות כאלה מפריעות לנו לפתח את הכישרון שלנו או לחלוטין הורסים את הרצון לבשל.

הנה כמה טעויות נפוצות:

 

לשמור את כל הפירות והירקות במקרר

אנשים רבים שומרים את כל הפירות והירקות במקרר מכוח ההרגל, תוך כדי שהם בטוחים שזה יאריך את חיי המוצר. אבל זו טעות. לדוגמא – לא מומלץ לשמור במקרר עגבניות, בננות, תפוחים ותפחי אדמה.

בטמפרטורה קרה תפוח אדמה מקבל טעם לוואי מתוק, עגבניות, תפוחי עץ ובננות פולטים אתילן. זה גורם לכך שכל הפירות והירקות מבשילים מהר יותר ומתקלקלים.

 

להפשיר בשר או עוף במים

יש להפשיר עוף ובשר מראש. מניחים אותו למכל מתאים ומשאירים במקרר עד להפשרה מלאה. אין להשאיר בשר במים ויותר מזה – אסור להחזיק אותו מתחת לזרם מים חמים. זה פוגע לא רק במראה שלו אלא גם בטעם.

 

להשתמש בבלנדר לריסוק תפוחי אדמה

בלנדר יהפוך את הפירה שלכם לדביק ולא קליל ואוורירי, כפי שהייתם רוצים. יש להשתמש רק במועך תפוחי אדמה ייעודי.

 

לשמור חלב בדלת של המקרר

כביכול, הדלת של המקרר מתאימה באופן מושלם למקם בה את קרטוני או בקבוקי החלב. אבל בפועל הטמפרטורה על דלת המקרר גבוהה קצת יותר. כמו כן, הדלת נפתחת לעתים קרובות, מה שגורם להבדלים בטמפרטורה. זה גורם לחלב להתקלקל מהר יותר.

 

לא לערבב ספגטי או פסטה במהלך הבישול

את הפסטה צריך לבשל רק במים רותחים – זה ידוע. אבל מעטים יודעים שבדקות הראשונות של תהליך הבישול יש לערבב את הפסטה באינטנסיביות, כדי שלא תידבק לעצמה או לדפנות הסיר.

 

לפתוח לעתים קרובות מדי את דלת התנור

כאשר אנחנו פותחים את דלת התנור אנחנו מנמיכים את הטמפרטורה בפנים. כתוצאה – העוגה או הלחם "נופלים" וכבר לא יהיו אווריריים וגבוהים כפי שהיינו רוצים.

אפשר לבדוק אם העוגה מוכנה כאשר מדליקים את המנורה בתוך התנור. לפתוח את התנור מומלץ כמה דקות לפני סיום האפייה, כאשר הבצק כבר גבוה מספיק.

 

לא לשמור לחם נכון

יש לשמור את הלחם במקום יבש וקריר. אופציה אחת היא – המקרר. רק תדאגו שהלחם ארוז היטב, כדי שלא יספוג ריחות מיותרים.

 

להתעלם מהחומץ ולהגזים עם המלח

לטעם עשיר ומלוח יותר אפשר להשתמש במיץ לימון, חומץ בלסמי, חומץ תפוחים או חומץ בן יין ולא להגזים עם המלח. במקרה כזה חשוב לתת לחומץ להתאדות במהלך הבישול.

q1.png

 

להקציף חלבונים קרים

כדי להקציף חלבונים מושלמים לעוגה או למרנג, צריך לאפשר להם לעמוד כמה דקות בטמפרטורת החדר. במקרה זה הם יקציפו יותר טוב. כמו כן, חשוב לדעת להפריד חלבונים מחלמונים נכון, כי הפרדה לא מדויקת יכולה להפריע להקצפה.

לאחר שהחלבונים התחממו קצת, אפשר להוסיף קצת סוכר ולהקציף אותם.

 

לא לייבש את התחתית של הפיצה הביתית

אם אתם מכינים פיצה בבית ורוצים שהיא תצא שחומה וטעימה גם מלמטה, צריך לנקוט בכמה צעדים. אפשר להכניס את הבצק ל-2-3 דקות לתנור, לפני ששמים מעליו את התוספות. זה יגן על הבסיס מרטיבות שיוצרות העגבניות. אפשרות אחרת – להניח את הבצק על מגש מחומם ורק לאחר מכן להניח מעל את התוספות.

 

להשתמש באותו לוח חיתוך לכל דבר

במטבח צריכים להיות לפחות 2 לוחות חיתוך. אחד – לבשר, דגים ועוף, השנייה – למוצרים שלא זקוקים לעיבוד תרמי. זה קריטי כדי לא להעביר חיידקים ממוצר למוצר, למשל בבשר חי יכולים להיות חיידקים מסוכנים שמתים רק בזמן בישול. אפשר לקנות לוחות בצבעים שונים או עם שוליים צבעוניים כדי לא להתבלבל ביניהם.

 

להשתמש באותה סכין בכל המקרים

במטבח חייבים להיות כמה סכינים. במצב האידאלי – ארבעה: סכין שפים, סכין גסטרונומית (אוניברסלית), סכין ירקות וסכין לחם.

q2.png

 

לטגן כל המאכלים במחבת אחת

מספר מחבתות שונות יעשירו את המטבח שלכם. לדוגמא – לבלינצ'ס תזדקקו למחבת קטנה עם דפנות נמוכות ותחתית דקה, או מחבת יציקה קלאסית. אבל לטגן בשר רצוי במחבת עם דפנות גבוהות ותחתית עבה.

q3.png

 

למלא לא נכון צנצנות שימורים

הכנה של שימורים זה תהליך מורכב שיכול להשתבש אם לא מקפידים על ההוראות. אבל אפילו בהוראות הכי מדויקות מתעלמים מהמקום הפנוי בצנצנות. מקום זה – בין התכולה לקצה הצנצנת. הוא מאפשר לשימורים להגדיל את הנפח שלהם, והצנצנת נשארת שלמה, כמו גם המוצרים בתוכה.

q4.png

 

לא להקפיד על המתכון בזמן האפייה

יש להקפיד על המתכון עד הפסיק האחרון, אחרת המאפים שלכם ישתבשו. יותר מדי קמח, החמאה חמה מדי, חום לא נכון בתנור – כל אלה ישפיעו על התוצר הסופי.

 

 

Published by MISHTI.CO.IL - July 7th, 9:09am - 2020-07-07T09:09:41+03:00