הדרך אל האושר על פי תורת הבודהיזם

"מהו אושר?" או איך "אדע שאני מאושר?" הם שאלות שאנשים רבים שואלים את עצמם בשלבי ההתפתחות הרוחנית שלהם. השאלה היא כמובן מאוד מעניינת ומורכבת וזאת כי התשובה אליה היא סובייקטיבית לגמרי. כדי לבחון זאת, אנחנו צריכים קודם כל לשאול את עצמנו -

מה הוא אושר בשבילנו?

ומה לדעתנו עושה אדם מאושר?

בבודיהזם ישנם מספר הגדרות לאושר. ההגדרה הבסיסית היא כי אושר הוא התחושה שמתעוררת לאחר פעולה חיובית ומועילה שאדם עושה. מה גם כי אושר הוא ההבשלה של קארמה חיובית. פירוש המילה קארמה בשפה ההודית העתיקה- סנסקריט הוא עשייה או מעשה. זה יכול להיות מעשה טוב או מצווה שאנחנו עושים למען האחר. אם כך, טבעי שנרצה להיות מועילים וכך נחווה אושר. לעתים, המושג אושר יכול לבלבל, אנחנו חושבים שאושר חייב להכיל בתוכו אלמנטים דרמטיים במיוחד. אנחנו מגדירים את האושר על פי סרטים דמיוניים שנחשפנו אליהם, או על פי סיפורים ששמענו על אנשים מיוחדים שחוו את הדבר הנכסף,התחושה העילאית שכנראה רק  נזירים בודהיסטים או גורואים מקודשים יכולים להשיג. אבל ברור כי לא כך הדבר, כי הרי אושר היא הדרך בה אנחנו כאינדיבדואלים חווים את דברים בחיינו.

 

e1_1.jpg©huffingtonpost

 

מה ההבדל בין אושר לסתם 'כיף'

ללכת לסרט או מסיבה עם חברים, יכולה להיות חוויה מזעזעת ונוראית, בעוד שיום שגרתי בעבודה יכול להיות המצב בו אנחנו מאושרים עד אין קץ. לכן,אם בנינו את הסיבות לאושר, ע''י התנהגות מועילה, אז בסופו של דבר נחווה אושר במגוון רחב של סיטואציות. ז''א, גם מצבים בהם הרגשנו ש'סתם' כיף לנו, יוחלפו בתחושת אושר אינסופית.

 

אם גם אתם שואלים את עצמכם שאלות על האושר לעתים קרובות, ותוהים מה יביא לך שביעות רצון תמידית, כדאי  שתשאלו את עצמכם  לפני הכל גם את השאלות הבאות-

1.האם אני באמת מאושר הרגע?

2. אם לא-מה חוסם אותי?

3. האם אני יכול להכנע למה שיש?

 

e2_1.jpg©huffingtonpost

 

חקרו זאת, התשובות נמצאות אצלכם בסופו של דבר. צאו מנקודת הנחה שאתם הוא האושר. אתם לא צריכים לחפש אותו, הוא הרי לא קיים באמת. זכרו ש'אושר' הוא רק מילה ממש כמו המילה 'מילה' שמייצגת משהו בלתי מוחשי. את האושר, אתם יוצרים וזה מתחיל ע''י חקירה עצמית ושאילת שאלות.

עם זאת, קיימות טכניקות בודהיסטיות בסיסיות שיכולות לעזור לכם לעלות שלב בדרך אל האושר הסובייקטיבי שלכם. כמובן שטכניקות אלו משלבות פעולות חיוביות מועילות, שזאת נקודת ההנחה ממנה כל התורה יוצאת.

אחת הטכניקות החשובות היא ההודיה-

 

טכניקות הודיה: נסו וצפו איך חייכם משתנים

כלי חזק ביותר בעולם הבודהיזם שיכול לחזק אצלכם את תחושת היעילות ובסופו של יום את תחושת האושר היא טכניקת הודיה.

להכרת התודה יש תפקיד חשוב למדי בדרך אל האושר שלנו. כאשר נפסיק לרחם על עצמנו, ובמקום נבחר באסירות אנו נתחיל לבנות את היסודות לחיים מאושרים.

שנו גישה-אתם לא זקוקים ליותר ממה שיש לכם:

החברה שלנו מחנכת אותנו ומטעימה בנו אמונות שגויות של "צריך" : אני צריך יותר מכוניות, אני צריך יותר בגדים,אני צריך יותר חברים. פעמים רבות אנו שוכחים כמה שפע כבר נמצא בחיים שלנו. רוצים יותר חברים? התקשרו לחברים הטובים שלכם שכבר נמצאים בחייכם.בנוסף, למדו לקבל החלטה כאשר חפץ כלשהו כבר איננו נחוץ לך יותר. מסרו את הבגדים, הרהיטים, ושאר החפצים שאתם לא צריכים יותר, תרמו אותם לאנשים שזקוקים להם יותר מכם. יש אנשים אשר מרעילים את חייכן? הבינו כי האנרגיה שלהם לא יכולה לתת לכם שום ערך חיובי והציאו אותם מחייכם. אם לא תדעו להעריך את מה שיש, ספק אם תוכלו להיות מאושרים ממה שנתקבלו בעתיד.

e3_1.jpg©huffingtonpost

 

הקפידו על טקסי הבוקר שלכם

טקסי הבוקר הם דרך מיוחדת לפתוח את היום בלב פתוח והודיה. הטקס יכול להיות כל דבר שגורם לכם להיות מאושרים ובתחושת הודיה. פנו זמן בכל בוקר לעשות את הדברים האהובים עליכם: יוגה, שתיית תה או קפה, תרגול מדיטציה, טיול או זמן עם החתול שלכם. כל דבר אשר יגרום לכם להזכר עד כמה שאתם ברי מזל יעשה את העבודה.

 

תעדו רגעים

בסיומו של כל יום, כתבו לכם שלושה רגעים אשר אתם מלאי הודיה על כך שהם קרו. זה לא צריך להיות בסגנון "רשימת מכולת"( תודה על הבית, תודה על המיטה) כדאי שתכתבו נושאים ספציפיים שהתרחשו באותו היום אשר גרמו לניצוץ פנימי ששימח אתכם (גם אם זה דברים קטנים, כמו האיש ברחוב שהתייחס אליכם ושאל לשלומכם).  במילים אחרות, אם אינכם מרגישים הודיה על כך שיש לכם קורת גג- אל תרשמו זאת. בהתחלה התרגיל הזה קצת קשה, אבל אל תרימו ידיים. לאחר שתבצעו אותו במשך מספר ימים רצוף, משהו ישתחרר ומיד תשימו לב שבכל יום "רשימת האושר" שלכם גדלה.

 

e4_1.jpg©huffingtonpost

 

והכי חשוב-הודו לעצמכם

פתחו את הבוקר בברכת תודה לעצמכם. כל יום מצאו דבר כלשהו שתוכלו להודות לעצמיכם עבורו. זוהי עבודה קריטית מאוד שיש לעשות על מנת להתחבר לאני הפנימי האמיתי שלכם, ולהגביר את האהבה העצמית שלכם, וכך להכיר במהרה בכך שהאושר נמצא בתוכנו ואין לחפש אותו ע"י אישורים חיצוניים. 

לסיכום-אם תתמידו, תחקרו,תשאלו שאלות ותקשיבו לתשובות שמגיעות מבפנים, אתם בדרך הנכונה.

מאחלים לך אושר ואושר :)

רוצים לדעת מה הקארמה שלכם?

כנסו לגלות בשאלון הבא

 

Published by MISHTI.CO.IL - October 16th, 1:52pm - 2017-10-16T13:52:27+03:00