כל השיטות שיסייעו להגן על המוח שלך (על פי מחקרים)

תוצאות של מחקרים הובילו למסקנה כי ישנן מספר צורות של פעילות גופנית שעשויות להיות יעילות הרבה יותר מאחרות, בעיקר בכל הנוגע לשיפור תפקודי המוח.

מחקרים חדשים שנעשו, מצאו כי ישנן השפעות נוירולוגיות של סוגים שונים של פעילויות גופניות על המוח, ביניהן: ריצה, אימוני התנגדות, ואימון אינטרוולים בעצימות גבוהה.

התוצאות המפתיעות מלמדות כי פעילות גופנית אכן משנה את מבנה המוח ותפקודו, היא מייצרת יותר תאים אפורים, משמרת ועוזרת לזיכרון.

המחקר עסק גם בהשוואה בין בעלי החיים המבצעים פעילות גופנית לבין בני אדם שעושים זאת, תוך הבנה כי עיסוק בפעילות גופנית מסוימת מגבירה את נפח המוח ואת החומרים שמסייעים להקטין חורים במוח, גם בבעלי חיים וגם בבני אדם.

 

via GIPHY

 

אז מהן הפעילויות שנחשבות טובות למוח?

בין הפעילויות שמגבירות תאי מוח ומגנות עליו, נמצאו פעילויות כמו: ריצה, הליכה על גבי הליכונים ואימון אינטרוולים. הפעילויות התגלו ככאלה שמכפילות ואפילו משלשות את מספר הנוירונים החדשים שמופיעים במוח התורמים ללמידה ולזיכרון.

כמות הנוירונים שנמצאה אצל בעלי חיים שביצעו פעילות גופנית, התגלתה כגבוהה יותר מהפעילות המוחית של בעלי החיים שלא ביצעו פעילות פיזית בעצימות גבוהה.

מי שתוהה כיצד התבצע המחקר, חשוב שידע כי ההתמקדות במחקר כללה מכרסמים שרצו על גלגלות וביצעו צורות שונות של פעילויות גופניות, ביניהן ריצה על גלגל, לעומת מכרסמים שלא ביצעו את אותן פעילויות.

כדי לחקור את מוחן של החולדות בוצעה הזרקה של חומרים המסמנים תאים חדשים אל החולדות, ובכך הצליחו החוקרים להבדיל בין היווצרות תאי מוח חדשים בחולדות שרצו על גלגל, לבין כאלה שלא רצו על הגלגל.

את התוצאות השוו החוקרים לריצה של אנשים לפי קילומטרים, תוך השוואת אימוני התנגדות שביצעו החולדות כמו: טיפוס על קירות הרמת משקלים זעירים, ריצה מאומצת במשך 15 דקות ועוד.

 

well_physed-tmagArticle.jpg©nytimes

 

אז מהם האימונים שלכם כדאי לבצע על מנת להגדיל את הפעילות המוחית ולהגן על המוח?

במחקרים שהתבצעו במשך שבועיים נמצא כי אימונים שכוללים ריצות ספרינט, אימוני אינטרוולים, ואימונים התנגדות: הינם אימונים שנמצאו מועילים למוחם של חיות וגם של בני אדם. לעומת זאת אימוני משקולות לא הראו סימן של הגנה על המוח או ייצור תאים חדשים.

ריצה לפי המחקר שחררה חומרים שידועים גם כ"גורמים נויטרופיים" שמווסתים את פעילויות המוח ומגנים עליו.

אימון אינטרוולים לפי המחקר הראה שינויים של מקומות שונים במוח, תוך יצירה של כלי דם נוספים באזור, והוא עודד יצירה של כלי דם נוספים וקשרים חדשים בין תאי המוח השונים.

 

Published by MISHTI.CO.IL - July 3rd, 12:59pm - 2020-07-03T12:59:57+03:00