10 טעויות שכל אחת מאיתנו מספיקה לעשות עד גיל 30

מצד אחד, כולנו פתיתי שלג ייחודיים, אבל מצד שני – כולנו עוברים את אותם שלבי ההתפתחות וההתבגרות. ואם ההצלחה זה דבר מאד בודד, הכישלון לרוב – המוני. כל מי שמרגיש שהוא לוזר, פשוט חייב לקרוא את הרשימה הבאה. לא רק אתם טעיתם בחיים!

 

1. להתחתן בכל מחיר

כמה שהחברה שלנו מפותחת, עדיין הפטריארכיה שולטת בה והבנות מתחילות כבר מגיל קטן לקבל רמזים ואחרי גיל 25 בכלל חוות לחץ אדיר לגבי כל הנוגע לחתונות. כל אחד מציע לך איזשהו "בחור טוב" או מקום, איפה למצוא כאלה. גם השעון הביולוגי מתחיל לתקתק – וכך הנשים מרגישות את עצמן כישלון פעמיים. והנה הפיתוי – להתחתן עם הבן אדם הראשון שפגשת. זה יכול להיות גם מישהו שאת מכירה טוב מאד, הבעיה היא שאין לך שום רגש כלפיו – הכי חשוב להתחתן, להביא ילד ואז כבר לא משנה.

עצה: באופן כללי, כל אחד והגורל שלו. יש כאלה שמתחתנות בגיל 40 ויולדות את הילד הראשון שלהן בגיל 44, יש כאלה שיולדות לבד ויש כאלה שנשארות לבד, כי ככה טוב להן. לכל אלה אין שום קשר להצלחה או אי הצלחה בחיים. החברה שלנו, שדורשת ממך לחיות בהתאם לכללים כלשהם לא תיקח על עצמה אחריות על הילד שילדת כי רצית להיות "כמו כולן" ולא על הנישואין הכושלים שלך ולא על הגירושין. את אחראית על זה בעצמך. אז אולי כדאי ישר להתחיל לשחק לפי כללים שלך?

Untitled design (37).jpg

2. להרגיש שעשית הכל

לקראת גיל 30 כולנו לפחות צוברים כמה הצלחות והישגים. תואר ראשון או גם תואר שני, קריירה, משפחה, אוטו ראשון. לפעמים יש רצון להגיד לעצמך "די, עשיתי כבר הרבה ועכשיו אפשר לנוח". אבל תזכרו – כל עצירה זו דרך לנסיגה. לא משנה איפה עצרתם – בקריירה, במשפחה או בפיתוח אישי.

עצה: כן, כולנו עושים הפסקות, כדי להתכונן לשלב חדש בחיים. ואין לכם מועדים מדויקים. אבל מדי פעם צריך לשאול את עצמך – למה עצרת? כדי לקחת פסק זמן למטרה מסוימת או פשוט לא בא לך ללכת לשום מקום?

3. לעוף על עצמך

קצת מתחבר לסעיף הקודם – ההישגים שלנו יכולים לגרום לנו להרים את האף ולהתחיל להסתכל על אנשים אחרים מלמעלה. את מפסיקה להודות בטעויות, מתקשה לקבל ביקורת, עצות, כל רמז לכך שאת לא יודעת משהו או לא מסוגלת למשה את דוחה על הסף. ההבדל בין בטחון עצמי לתפיסת תחת – בן אדם שבטוח בעצמו מודע לאפשרויותיו המוגבלות. בן אדם שתפס תחת תמיד יודע הכל יותר טוב מכולם.

עצה: החיים לא אוהבים אנשים שחושבים יותר מדי עצמם. ברגע אחד אפשר לגלות שאיבדת הכל, ואף אחד לא נמצא ליד, כדי לחזק או לתמוך. האם זה מה שחלמת עליו כשרצית להצליח?

4. לחיות למען קריירה

כל "לחיות למען משהו" מגביל אותך בשאר הדברים בחיים. כמה שהקריירה שלך לא חשובה, מוצלחת ורווחית, היא לא תחליף משפחה, חברים וקרובים. במרדף אחרי הקריירה יכולה להיווצר תחושה מטעה שאת כמו אוגר בכלוב – אם תעצרי את הגלגל, הכל ייעלם – יפטרו אותך, לא יקדמו אותך, הפרויקט ייפול, לקוח חשוב יעזוב.

עצה: כן, הפרויקט יכול להיכשל, הלקוח יכול לעזוב אבל הם לא האחרונים בחיים שלך. החיים לא עוצרים. אם את ממשיכה לנוע, תמיד יגיעו אנשים חדשים ויכולות חדשות. אף עבודה לא שווה להפסיד הצגת בית ספר של הילד או פרידה, או טלפון שלא עשית, כי לא היה לך זמן. זה משהו שכבר לא יחזור.

Untitled design (38).jpg

5. "מאוחר לי מדי"

גם התפיסה לגבי הגיל בחברה שלנו היא מאד מטעה. נראה שיש רשימת כללים סודית שקובעת מה אפשר ומה אסור לעשות בכל גיל. לא הולכים למועדונים אחרי גיל 30, לא הולכים ללמוד באוניברסיטה אחרי גיל 35, לא עוברים מדינה, כי למי יש כוח להתחיל הכל מאפס?

עצה: כל "לא, זה מאוחר לי מדי" זו דלת סגורה. היית רוצה לעמוד כל חייך במסדרון  צר ליד הדלתות הסגורות מנסה לדמיין מה מחכה לך שם?

6. פחד מקרבה

לקראת גיל 30 נשבר לנו לב לפחות פעם אחת. בגלל החברים או בני הזוג. וכמובן נורא מפחיד לחשוב שמישהו שוב יפגע בנו. לכן אנחנו נסגרות – הופכות לחשדניות, לא מאמינות, זהירות. שומרות את הפגיעות מאחורי חומות הגנה של ציניות ושכנוע עצמי "אני לא צריכה אף אחד". שוב אנחנו מכניסות את עצמנו לתוך קבר קר וחשוך, מאמצים כלב או חתול ומרעיפים עליהם את כל האהבה והחיבה שלנו. מעדיפות סטוצים במקום מערכות יחסים אמיתיות, כי להיפתח זה מפחיד מאד.

עצה: פחד – זו עוד דלת סגורה. ברור שיהיו עוד כישלונות. אפשר לריב עם חברה או להיפרד מבן זוג. אבל הניסיון השלילי נצבר לא כדי שנבודד את עצמנו, אלא רק כדי שנצליח להפריד יותר טוב את האמת מהשקרים, כדי שנבין למי אפשר להאמין ולמי א פעם.

7. פחד מהגיל

כולנו נכנסות ללחץ כאשר מגיע גיל 30. בורחות לחו"ל, מנתקות טלפונים ובטוחות שהחיים הסתיימו. כי בהמשך יהיה רק גרוע יותר. נראה שמעכשיו רק יצטברו לנו יותר ויותר קמטים.

עצה: כן, ברור, רואים את הגיל על הפנים – כמה שלא יתקדמו כירורגיה פלסטית ופיתוחים קוסמטיים. נכון שבגיל 45 רוב הסיכויים שלא תיראי בת 20, אבל זה רק הגוף שלנו, רק עטיפה, כמו של ספר. אפשר כמובן להתלהב מעטיפה צבעונית, כאשר בפנים הכל ריק ועצוב.

8. להשקיע כסף בעצמך

בשלב מסוים, כאשר הקריירה פורחת והכסף זורם, אפשר לשכוח שהכסף זו לא משמעות החיים, אלא רק דרך לעשות את החיים נוחים יותר. הנוחות הזאת לא טמונה רק בהצגת חזית מפוארת. אלא בפיתוח אישי ולא רק ביכולת לצרוך.

עצה: כן, 35 זוגות נעליים זה משהו שבהחלט אפשר לקנא בו, אבל הנעליים יתבלו או ייצאו מהאפנה. מצד שני, המדינות והערים שראיתם בטיולים שלכם יישארו אתכם. ללכת ללמוד משהו שאוהבים – מאד יקר, עדיף לחסוך. אבל החסכונות מתבזבזים במוקדם או במאוחר ואילו הכישורים והיכולות שלכם תמיד יאפשרו לכם להרוויח כסף.

Untitled design (39).jpg

9. לבזבז זמן על להצטער על משהו

מעטים הם אלה שמצליחים להיוולד עם כפית זהב בפה. גם אלה שלא עשו אף טעות בחיים לקראת גיל 30. בדרך כלל דווקא הפוך. הגיל הזה בעצם נועד לבחינה של החיים מחדש. אפשר להתחיל להצטער ולבזבז על זה עוד שנים יקרות או אפילו להחליט פתאום ש"לא הצלחת בחיים".

עצה: אין שום דבר בלתי הפיך בחיים – רק לידה ואולי גם מוות. כל עוד אתם בחיים יש הזדמנות לתקן את הכל, למצוא את הכל, להשיג, לשנות. אל תפספסו את זה בזמן שאתן מצטערות על העבר.

10. לא לדבר על הרגשות והצרכים שלנו

שוב, לא ברור מדוע, אנחנו בוחרות לא לדבר בצורה ישירה מה אנחנו רוצות, מה חשוב לנו, מה מעליב אותנו. אנחנו מעדיפות לאפשר לסובבים אותנו להבין לבד מה אנחנו רוצות או מרגישות. אמנם, הסובבים אותנו לא יכולים לנחש: המנהל לא יודע שאנחנו מצפות ממנו שיעלה לנו שכר, החברה לא מבינה שהשאלות שלה מתי כבר תעברי לגור יחד עם בן הזוג מלחיצות אותך ואותו בן זוג בכלל לא יודע שאת אוהבת אותו.

עצה: דברו ישר. תתחילו את המשפטים מהמילה "אני". "אני מצפה להעלאה בשכר, כי כמות העבודה גדלה וגם האיכות", "אני אוהבת אותך", "עכשיו בא לי פשוט לשתוק, וכשאהיה מוכנה, אספר הכל". זה לא עושה אותך חצופה, נודניקית או גסה. ככל שאת מסבירה ברור יותר מה את רוצה, כך גדלים הסיכויים שלך לקבל את זה.

 

 

Published by MISHTI.CO.IL - July 17th, 2:12pm - 2017-07-17T14:12:35+03:00