לפרוק ולרזות: נמצאה הדיאטה המושלמת

מחקר שנערך באוניברסיטת סטנפורד מצא כי כתיבה יומית על ערכים הקרובים לליבן של נשים גורמת באופן ישיר להפחתה במשקל באמצעות ניטרול אכילה ריגשית, מגורמי ההשמנה המובילים.

שכשקראתי את תוצאות המחקר שערכו הפסיכולוגים ג'פרי כהן מאוניברסיטת סטנפורד וכריסטין לוג'ין מאוניברסיטת ווטרלו בקנדה, שהתפרסם בכתב העת היוקרתי Psychological Science, התרגשתי ממש. אני, שחלום חיי הוא לשבת כל היום מול המחשב ושונאת, פשוט שונאת להתעמל - אני בעצם היישום האולטימטיבי של הדיאטה המושלמת, המוכחת מדעית, לנשים!

בחני את עצמך: עד כמה את מבינה בדיאטות?

קבוצת המחקר כללה 45 סטודנטיות שהתחלקו לשתי קבוצות: בקבוצה אחת התבקשו הנשים לכתוב כל יום במשך 15 דקות על נושא הקרוב לליבן, בעוד שבקבוצה השניה התבקשו הנשים לכתוב על נושא שאינו חשוב להן ולהסביר למה הוא יכול להיות חשוב למישהו אחר. טווח הנושאים הרלוונטי היה רחב מאד - אנשים אהובים, דת, תחביבים וכד' - בעצם כל דבר.

הממצאים היו מובהקים, ומהממים:

חודשיים וחצי אחרי תחילת הניסוי נשקלו הנשים ונמצא שבקבוצה בה כתבו הנשים על דברים היקרים לליבן הן איבדו בממוצע 1.25 קילו, בעוד שבקבוצה השניה, קבוצת הביקורת, הסטודנטיות העלו במשלן בממוצע קילו ורבע, כמקובל בקרב סטודנטיות לתואר ראשון.
 

דיאטה
הנשים הכותבות הורידו ממוצע של 1.25 קילו בשבוע

איך זה עובד, בעצם?
החוקרים מתארים מעגל קסמים שנשבר: הם מניחים שאחד הגורמים המשמעותיים להשמנה אצל נשים הינו אכילה רגשית, מתוך מתח הקשור ללימודים או לארועי חיים אחרים כמו מריבה עם חבר או כישלון. לטענתם אישה שהזכירה לעצמה, באמצעות הכתיבה, את הדברים הטובים בחייה - הדברים בהם היא מאמינה ואותם היא אוהבת - הרגישה טוב יותר עם עצמה ולכן נמנעה מאכילה ריגשית, למשל מאכילת ארוחת לילה. ביום שאחרי יכולהה האישה להימנע מארוחה זו כי ההרגל נשבר. לאורך זמן לויתור על ארוחה כזו יכולה להיות השפעה מהותית ביותר על המשקל.

מחקרים אחרים שערך הפסיכולוג כהן ב-2010 תומכים בהשערה הזו. במחקרים אלו נמצא שתרגילי כתיבה מחזקי - ערכים (Value affirming) הביאו להישגים טובים יותר אצל סטודנטים ואצל תלמידי חטיבת ביניים שנמצאו בסביבה מאתגרת (למשל בנות בחוג לפיזיקה בסביבה מרובת גברים, או תלמידים עם הישגים נמוכים יותר). בזמנו החוקרים לא יכלו להסביר איך פועל המנגנון אך שיערו שהכתיבה העצימה אצל הנחקרים את תחושת המסוגלות ע"י חיזוק הבטחון בערכים שמנחים אותם.

בחני את עצמך: על איזו ארוחה את פשוט לא יכולה לוותר?

Published by MISHTI.CO.IL - July 3rd, 12:59pm - 2020-07-03T12:59:57+03:00