שוקלת לקחת גלולות למניעת הריון? כדאי שתקראי את זה

רוב הנשים מתייחסות לגלולות למניעת הריון כגזרת גורל. לצד פתירת בעיות אקנה או ויסות המחזור, רבות מעידות גם בחילות, כאבי ראש ושינויים במצב הרוח. מחקר חדש שנערך בדנמרק, קובע שהנקודה האחרונה היא נכונה כמעט ב-100%.

המחק בחן מעל למיליון נשים בגילאי 15-34 שנטלו את התרופה, במטרה לבחון כיצד השינויים ההורמונליים בגוף גורמים לתנודות במצב הרוח. מחצית מהנשים נטלו את הגלולה הנפוצה בשוק, בה יש לא מעט הורמונים (אטרוגן ופרוגסטין), ומחצית נטלו תרופות "טבעיות" יותר, ללא תוספת הורמונים. במשך כחצי שנה עקבו החוקרים מאוניברסיטת קופנהאגן אחר אותן נשים והממצאים היו מדאיגים מאוד.

במשך כחצי שנה הנשים הגיעו לאבחון פסיכולוגי מדי שבוע ובו נדרשו לעבור אבחון אחר מחלות דכאוניות. נשים שנטלו את התרופות עם מעט הורמונים או ללא הורמונים בכלל הציגו עלייה של 23% בתנודות מצבי הרוח שלהן. אולם נשים שנטלו את התרופה הפופולרית הציגו עלייה כוללת של כמעט 100% בסיכון ללקות במחלה דכאונית. הממצא הזה תמך במה שהחוקרים ניסו לבדוק מלכתחילה: ההורמון פרוגסטרון ופרוגסטין משחקים תפקיד משמעותי בפיתוח מחלות דיכאוניות ונטיות אובדניות.

גלולות
הסכנה הכי גדולה שנמצאה במחקר הוא לנערות מתבגרות. שינויי מצב הרוח שלהן עמדו על 80% יותר מבוגרות ו-120% יותר סיכוי ללקות בדיכאון יותר מהנשים המבוגרות במחקר.  

למרות התוצאות המטרידות, חשוב לסייג חלק ממה שמצאו החוקרים. ראשית, רק כ-12.5% מהנשים שנטלו גלולות לראשונה (התחילו לקחת בשביל המחקר) אכן פיתחו דיכאון. מעבר לזה, לא כל הנשים שנמצא שינוי במצב רוחן אכן פיתחו דיכאון וחלקן מעידות כי מצבן התייצב לאחר שהפסיקו ליטול את הגלולה. למרות זאת, המחקר שופך מעט אור על הקשר שבין גלולות לדיכאון.

"נשים צריכות לחשוב פעמיים לפני שיתחילו לקחת את הגלולות" אומר המדען שהוביל את המחקר, פרופ' לינגארד. "הרבה פעמים הן לוקחות את הגלולה בשביל זוגיות או קשר בו הן נמצאות, אך אף גבר לא ירצה לצאת עם אישה שמצבי הרוח שלה משתנים כל רגע ולכן הסכנה לדיכאון היא אפילו גדולה יותר. צריכה להיות אחריות גדולה מאוד לרופאים, שמאפשרים לנערות לקחת את הגלולה. אם במקרה הגלולה ניתנת לנערה עם היסטוריה של דיכאון או היסטוריה משפחתית של דיכאון, יש כאן סכנת חיים אמיתית".

יש עוד דרך ארוכה עד שנבין בדיוק את כל הסכנות התמונות בתרופות הורמונליות, אך המחקר הזה מהווה עוד נורת אזהרה בשבילנו, הנשים. עוד משהו שכדאי לקחת בחשבון, לפני שאתן קופצות על כל תרופה שהרופא מציע לכן.

הכתבה הזאת יכולה להציל את חברותייך. שתפי אותה איתן

Published by MISHTI.CO.IL - July 3rd, 12:59pm - 2020-07-03T12:59:57+03:00