5 דרכים להתמודד עם ספקות וביקורת עצמית

מי מאיתנו לא נתקלת ביועצים שלא מאמינים בנו או אפילו בביקורת עצמית מוגזמת

מעת לעת, אנו נוטות להביע ספק ביכולות שלנו, אולם לעיתים ספק זה משתק אותנו ולא נותן לנו לחיות ולהתפתח. היום אנו נחלוק אתכן חמש אסטרטגיות פשוטות אך יעילות, אשר יעזרו לכן להתמודד עם חוסר הביטחון והשיתוק שבא בעקבותיו.
מתסמונת המתחזה (הסינדרום בו לוקים אנשים שאינם מסוגלים להפנים את הישגיהם) נוטים לסבול בעיקר אנשים משכילים. אך הספק אינו נוגע רק לחיים המקצועיים, אלא גם לאלו האישיים. אנו משתמשים במגוון מאוד רחב של תירוצים: "אם אני אלך לקורס לימודי סינית, לא אראה את הילדים", "גם ככה לא יצא לי כלום, בשביל מה לנסות", "אם אני אסרב לו, הוא יעלב".  

מה שיצא מכל אלו זה שלא למדנו שפה, עסק לא פתחנו, והרעלנו לעצמינו את החיים עם אנשים מגעילים.
 

אי אפשר להיות כל הזמן 100% בטוחים בעצמנו, אך ניתן ללמוד להתמודד עם הספק כשהוא מופיע:

1. תכנני את הזמנים שלך

דד-ליין הוא המוטיבציה הטובה ביותר. מה שאתמול נראה קשה, היום נראה קל ומהיר כי מחר זה צריך להיות מוכן. כשמועד ההגשה של דבר מה נמצא רחוק ולא נראה באופק, זה נותן זמן לשבת, להתבטל ולתהות האם אנחנו מספיק טובים בשביל המשימה בכלל. אך כשהזמן דוחק, אין כלל מקום לספקות. קבעו את התכניות שלך כך שלא יהיה לכן די זמן למחשבות מיותרות. גם אם אין לכן דברים דחופים, קבעו את הזמנים כך שתסיימו את המטלות, או לפחות חלק מהן, כמה שיותר מוקדם. באופן זה גם תחסכו מעצמכן עבודה בלילות או בסופי שבוע במידה ותיפול עליכן עבודה דחופה.
קבעו את התכניות כך שלא יהיה לכן זמן לבזבז על החגיגיות.
אם אתן חוששות שדד-ליין "לא אותנטי" לא יהווה מספיק מוטיבציה עבורכם, תאמו עם קולגות מוטיבציה הדדית. בפגישות משותפות, הבטיחו אחת לשנייה להגיש את העבודה במועד שנקבע ודווחו על התוצאות זו לזו.

2. תזיזו את עצמכן

על-פי החוק השני של ניוטון, עצם שנמצא בחוסר תנועה, יישאר במצב זה עד אשר יופעל עליו כוח. גם בחיים, כדי להביס את הספק צריך להתחיל לזוז. כדי להתחיל תנועה, יש לבצע קודם את הצעד הראשון. נניח שאתן רוצות לכתוב ספר. התחילו מכך שתשבו מול שולחן הכתיבה, תדליקו את המחשב, וכתבו סדר גודל של כ-50 מילים. אמנם זה ייקח כמה דקות, אך אתן תרגישו שההתנגדות הפנימית משחררת ומפנה מקום לרצון לכתוב.

3. דמיינו את הכישלון

הפסיכולוגית ג'ולי נורם גילתה שאחד מהזרזים לעבודה יעילה הוא תיאור השתלשלות האירועים הגרועה ביותר שיכולה להיות. תארו לכם את התסריט הגרוע ביותר שיכול להיות ותנו לדאגות שלכן לעלות עד לרמות הגבוהות ביותר, ואז הפכו את הדאגות האלו למוטיבציה. כשאתן מוכנות לגרוע מכל, אתן תעשו הכול כדי להימנע מכך.

4. אל תתנו למבקרת הפנימית שלכן לחרטט

לפעמים אנחנו כל כך שקועות בשיחות שליליות עם עצמנו, שאנחנו מתחילות להאמין לכל מה שהקול הפנימי אומר. הנואם ומחבר רבי-המכר אודות שיווק מוצלח, סת' גודין, מציע לנהל שיח פנימי נכון וחיובי. הוא מתנגד בתוקף לשליחת הצהרות חסרות משמעות ופניות שליליות טיפשיות ליקום. דברו עם עצמיכן במשפטים ברורים ונכונים בתכליתם.
דמיינו לכן את התסריט הגרוע ביותר שיכול להיות ותנו לדאגות שלכן לעלות עד לרמות הגבוהות ביותר, ואז הפכו את הדאגות האלו למוטיבציה.
אם אתן תקועות, כמו לא לדעת אילו דברים חיוביים להגיד על עצמיכן כעובדות, שאלו את הקולגות שלכן. רשמו את מה שהם אומרים, ובכל פעם שאתן חשות בספק מחלחל, תנו מבט בקובץ שבו רשמתן לעצמיכן את כל היתרונות.

5. שנו כיוון מחשבה

אם אתן כבר כלואות בשבי של ספקות, חשבו על האנשים אשר זקוקים לביצוע העבודה שאתן דוחות בגלל חוסר ההחלטיות. תארו לכן עד כמה יהיה להם טוב יותר כשסוף כל סוף תעשי את מה שאת רוצה לעשות. לאחר מכן, שאלו את עצמכן – איך תשפיע דחיית העבודה על אנשים אלו? ברגע שתשחררו את האנרגיה החוצה ותכוונו אותה אל מחשבות על הזולת, הספק יעלם מראשכן כמעט באופן אוטומטי.

מכירות נשים איכותיות שצריכות חיזוק קל? שתפי איתן את הכתבה

Published by MISHTI.CO.IL - July 3rd, 12:59pm - 2020-07-03T12:59:57+03:00