מה ללבוש לראיון עבודה?

הרושם הראשוני שמתקבל עליך נקבע על פי מספר גורמים, כאשר לבוש הוא אחד החשובים שבהם

את מחפשת עבודה. הגשת קורות חיים, התקשרו אליך וקבעו לך ראיון עבודה. את אמורה להיות מעודדת מזה, אבל בעצם רק מעכשיו מתחיל הלחץ. מחקרים מראים שהרושם הראשוני עליך נקבע תוך 2 שניות. זה אמנם הטבע האנושי, אך זה גם אומר שבשנייה שהתחיל ראיון העבודה שלך כבר נקבעה עליך דעה די מוצקה, שיהיה קשה לך לשנות. לכן חשוב בעיקר להשקיע בשפת הגוף שלך וכל מה שאת משדרת ללא מילים, ביניהם גם הלבוש שלך.

היום, בניגוד לעבר, המדע כבר יודע שהמוח שלנו מגיב טוב יותר לפריטי לבוש וצבעים מסוימים. בנוסף, יש לבוש מסוים שמעסיקים פוטנציאלים מגדירים כמתאים יותר למקום העבודה וזה נכון לגבי רוב המקומות, ללא קשר לתפקיד שאת עתידה לבצע בפועל. אם גם לך קרה שנתקעת 5 דקות לפני שאת יוצאת לראיון עם השאלה "מה ללבוש?", אז אספנו לך את הדגשים הכי חשובים. תקפידי עליהם, ושיהיה בהצלחה בעבודה החדשה.

לבוש מוקפד ומתאים לעבודה עצמה

 

מה שאת לובשת משקף את האישיות שלך ובונה עליך דעה מוקדמת. לכן השתדלי תמיד להגיע עם בגדים מוקפדים, מגוהצים וללא קרעים. מכנס ארוך ואלגנטי או חצאית עד גובה הברך תמיד יעשו את העבודה. בנוסף חשוב להתאים את הסגנון לתפקיד המבוקש: בדקי מהו קוד הלבוש במקום העבודה המיועד ולבשי משהו שהוא טיפה מעליו, כדי לשדר שאת מכבדת את המעמד. לגבי הגזרה, לכי על בגדים צמודים, אך לא מדי. כאלה שמתאימים לצללית הגוף שלך.

job1.jpg

בגדים קצרים או לבוש מכובד מדי

זה אמנם מפתה להגיע כמו שהיית הולכת ברחוב, אך את לא אמורה להוציא את הצדדים הכי יפים שבך, אלא להוכיח שאת מתאימה להתחיל לעבוד במקום העבודה. חצאיות קצרות, מחשופים או חולצת בטן הם בגדר איסור מוחלט וזה לא משנה גם אם המראיין שמולך הוא גבר סקסיסטי. גם ההפך יכול להתפרש כלבוש שאינו מתאים למקום, כי זה יכול לשדר "מאמץ יתר". אם את רוצה לשדר רצינות, אין סיבה להגיע מחויטת מדי ובמחקרים אף נמצא שאם המראיינת שמולך תהיה אישה יתכן והיא תירתע מזה. אז מה עושים? הכי חשוב זה למצוא את האיזון המתאים ולהתלבש כמו שאר העובדים במקום.

 

באילו צבעים לבחור

גם כאן המחקרים שנעשו בתחום מצביעים על כמה כללים ברורים שיש להקפיד עליהם: גוונים זוהרים ובולטים מדי משדרים חוסר רצינות, שחור מדי משדר פסימיות, אפור משדר שעמום ואדום מהווה תמרור אזהרה. אז מה כן לובשות? מומחים לרושם ראשוני ושפת גוף הגדירו צבעים "מעוררי אמפתיה". אלו הם צבעים בהירים לרוב שיותר נעימים לעין כמו בז', ורוד, תכלת, שמנת ולבן. בקיצור, צבעים נייטרלים שלא זועקים לעין האנושית אל משתלבים בנוף. אם את לא מאמינה לי, שימי לב שגם נשים שמתחרות על משרות רמות דרג מקפידות להתלבש באותם הצבעים, בבואן לנאום מול קהל.

 

אקססוריז וקישוטים

קבלי כלל ברזל: תמיד מוסיף כל עוד זה לא יותר מדי. תיק זה מעולה, שעון משדר רצינות וחגורה יכולה לחטב ולהשלים את המראה. שרשרת עדינה או עגילים קטנים גם מתאימים. אבל כאן זה מתחיל וכאן זה נגמר. אם את מתלבטת כמה אקססוריז לשים עליך, אז 3 זה מספר טוב להתמיד בו. עשי לעצמך חוק ואל תעמיסי על עצמך יותר משלושה פריטים נוספים מעל הלבוש.

job.jpg

נעליים

הן נראות פחות משמעותיות, אבל קבלי נתון שיטריף אותך. לפי מחקרים שנעשו על מנהלים בכירים בארה"ב, נמצא כי הפריטים הכי משמעותיים לרושם ראשוני בקרב נשים הם: תיק, נעליים ומשקפיים. למה? אף אחד לא באמת יכול להסביר. אבל חשוב שתקחי את זה בחשבון. הקפידי לנעול נעליים סגורות ובמצב טוב. עקב נמוך יחסית תמיד עושה את העבודה ומשדר רצינות וכבוד למקום העבודה. כפכפים, סנדלים ושות' הם פחות מתאימים למעמד של ראיון עבודה ראשון. גם כאן, קבלי כלל עליי: אם זה נוח לך, זה כנראה לא מתאים. סתם, את הכי יפה שנוח לך.

 

אסתטיקה כללית

הבגדים חשובים אבל יש עוד דברים להקפיד עליהם. בקיץ חשוב לבדוק את מצב ההזעה, הבישום שלך צריך להיות עדין ורצוי להתאפר בעדינות. גם פרטים קטנים יכולים לעשות הבדל גדול. לכן ודאי שאת מתוקתקת עוד בטרם לבשת את מיטב בגדיך: בדקי שהציפורניים שלך במצב טוב, השיער שלך נראה פיקס ואל תלעסי מסטיק. זה אולי נשמע כמו הרבה דברים להקפיד עליהם, אך פשוט כבדי את המעמד ושמרי על איזון. אין טעם לשדר צרחות בהופעה שלך, זה ירתיע אנשים. שדרי רוגע ואיכות כמו שאת יודעת לעבוד ולכי להתמקח על השכר. אני מאחוריך.

 

Published by MISHTI.CO.IL - July 3rd, 12:59pm - 2020-07-03T12:59:57+03:00