למה אנחנו מפחדים מארוחות משפחתיות בחגים?

 

זה קורה כמעט לכולם, אמא מודיעה לנו על רשימת הארוחות המשפחתיות הצפויות לחג הקרוב ואנחנו נהיים חרדים. התופעה הזו נקראת חרדת חגים והיא ממש לא שמורה למי שלוקה בנפשו, מסתבר שכל אחד מאיתנו יכול לחוות אותה או שכבר חווה.

הפחד והחרדה מחגים בכלל ומהארוחות המשפחתיות בפרט, נחשב בעצם למצב די שכיח בקרב רוב האוכלוסייה, אבל למזלנו מדובר בתופעה זמנית בהחלט. מדובר בחרדה שיכולה לתקוף כל אחד ולא דווקא את מי שנמצא בקבוצת סיכון מסוימת.

 

למה זה קורה לנו?

החגים מביאים איתם שינויים בשגרת החיים שלנו, עומס במפגשים משפחתיים, או לפעמים העדר שלהם והוצאות כלכליות מרובות. בנוסף החגים יכולים להציף כל מיני בעיות משפחתיות שקיימות ואנחנו מדחיקים בדרך כלל, מתחים שנגרמים בזמן הארוחות עצמן, עימותים שאנחנו נוטים להתעלם מהם בדרך כלל ועוד. אם אנחנו מנותקים מהמשפחה, החגים ייצרו לנו תחושות של בדידות ודחייה. בעצם הפחד מהחגים הוא פחד מהתמודדות עם תחושות שלרוב יהיו קיימות גם ביום- יום, אבל יתפרצו בזמן החג. הרגשות והתחושות האלו יכולות ליצור מצב של חוסר שקט נפשי, בעיות בשינה, ירידה בביטחון העצמי וחוסר יכולת ליהנות. החגים אף מביאים איתם חשבון נפש פעמים רבות, שבעקבותיו אנחנו מתעסקים עם מה שיש לנו ובעיקר עם מה שאין, דבר שיכול להגביר את התחושות השליליות.

 

via GIPHY

 

איך תפסיקו לפחד מהארוחות המשפחתיות בחגים?

1. תנסו לזהות את מקור החרדה שלכם, מה גורם לכם להרגיש לא טוב ואז נסו להתמודד ספציפית עם הנקודות שעלו.

2. נסו למצוא נקודות אור בארוחות המשפחתיות המלוות את החגים. לדוגמה אם אתם לא מעוניינים להיפגש עם הדודה המעצבנת והמלחיצה, תזכירו לעצמכם את האוכל הנפלא שהיא מכינה.

3. תזכירו לעצמכם שמדובר במפגש או כמה הקצובים בזמן ושגם אם הוא כרוך ב"סבל", הוא יעבור מתישהו.

4. תזכרו שזהו מצב זמני ושאולי ישנן תקופות שזה מרגיש שישנן ארוחות משפחתיות כל דקה, אבל תכלס זה קורה מספר פעמים בשנה.

5. נסו למצוא אלטרנטיביות לקיום הארוחה במידה ומדובר מרמת מחויבות נמוכה, כמו נופש, נסיעה לחו"ל או ארוחה עם חברים.

6. נסו לשמור על שגרה בין הארוחות, המשיכו לבצע פעילות גופנית או כל תחביב אחר שעושה לכם טוב.

7. תזכרו לאכול בריא ומאוזן גם בין הארוחות וגם במהלכן, זה יעזור לכם לשמור על משקל תקין וגם יגרום לכם להרגיש הרבה יותר בריאים.

תזכרו שגם אם אתם קצת מפחדים או חרדים מכל הארוחות המשפחתיות הממלאות את החגים, זהו מצב זמני שיעבור מהר ואתם לגמרי בסדר כי זה יכול לקרות לכל אחד. אז קחו את הכל בפרופורציה ותנסו לראות את הדברים הטובים והמהנים בכל ארוחה.

 

 

Published by MISHTI.CO.IL - October 15th, 12:16pm - 2020-10-15T12:16:09+03:00