11 דברים מפתיעים שעלולים לקרות לנו בשינה

 

כולנו היינו רוצים לישון טוב בלילה, כדי לחדש את הכוחות. ועדיין, נדיר למצוא מישהו שלפחות פעם אחת לא חווה את אחד הדברים המוזרים הבאים במהלך השינה או רגע לפני שנרדם. תכירו – הפרעות שינה שעד היום נחשבות לחידה עבור המדע.

 

שיתוק שינה

איך זה מרגיש? בן אדם מתעורר בלילה ולא יכול לזוז. למצב מפחיד זה מצטרפות הלוצינציות ותחושה שיש מישהו זר בתוך החדר. בעת העתיקה טענו שמדובר בתעלולים של כוחות האופל.

מדוע זה קורה? בפועל, כאשר אנחנו נרדמים, המוח משתק את הגוף, כדי שלא נזוז מתוך שינה. בשיתוק שינה, השרירים שלנו כבר "מנותקים", אבל המוח עדיין (או כבר) ער.

לפחות שבעה אחוזים מהאוכלוסייה לפחות פעם חוו שיתוק שינה. אומרים שזה קורה לעתים קרובות יותר כאשר ישנים על הגב.

 

הזיות היפנוגגיות

מה מרגישים? כאשר בן אדם נמצא על הגבול בין שינה לערות, הוא, עדיין בהכרה, רואה מול העיניים דמויות מפחידות או מפלצות.

מדוע זה קורה? סוג של הלוצינציות שקורה גם לאנשים בריאים נפשית. לרוב מי שנתקל בהם אלה ילדים (מכאן הפחדים מהמפלצות). לעתים קרובות הלוצינציות כאלה מופיעות בגלל סטרס או סתם אצל אנשים עם דמיון פורה. הם יכולות להופיע גם אם אתם הולכים לישון שיכורים.

 

דיבורים בשינה

מה מרגישים? בדרך כלל אדם עצמו לא מודע לכך שהוא מדבר מתוך שינה. מצב זה לחלוטין בטוח מבחינה בריאותית. אלא אם מדובר במרגל שיכול לספר משהו סודי מתוך שינה.

מדוע זה קורה? לרוב מתרחש אצל גברים וילדים. שוב – הבעיה היא סטרס. הנפש שלנו מנסה להתנגד למה שאנחנו לא מסכימים איתו במציאות.

 

חלום בתוך חלום

מה מרגישים? אדם חולם, מתעורר, אבל ממשיכים לקרות לו דברים מוזרים. מסתבר שהם רק חלמו על כך שהתעוררו. נושא של חלומות כאלה עלה בסרט "ההתחלה". אחרי הסרט אנשים רבים שיתפו והעידו שגם להם זה קרה.

מדוע זה קורה? מדריכים רוחניים בטוחים שאנשים שרואים חלומות כאלה נוטים להיות רוחניים בעצמם. למדע, עם זאת, עדיין אין הסבר רשמי.

 

הליכה מתוך שינה

מה מרגישים? מצב הפוך משיתוק שינה – המוח ישן אבל השרירים פועלים. אנשים יכולים ללכת מתוך שינה, לנקות את הבית ואפילו לצאת החוצה, מה שלרוב הופך את המצב למסוכן מאד. בבוקר הם לא זוכרים כלום.

מדוע זה קורה? הליכה מתוך שינה מופיעה בערך אצל 4-10% מהאוכלוסייה, ילדים נוטים לפתח את זה לעתים קרובות יותר. עד היום לא ברור מדוע זה קורה וכמובן אין גם דרכים לטיפול.

 

תסמונת הראש המתפוצץ

מה מרגישים? בן אדם מתעורר מפיצוץ חזק או נפילה. לפעמים מרגישים שהצליל היה כל כך חזק שאפשר להתחרש. בנוסף יכול להיות גם הד או הבזק אור. המצב לא מסוכן, אבל זה מפחיד אנשים כי הם בטוחים שחוו שבץ מוחי.

מדוע זה קורה? מסיבה כלשהי מתרחש פיק של פעילות נוירונית באזורי המוח האחראיים על איבוד קול. לפעמים תסמונת מתרחשת על רקע נדודי שינה או ג'ט לג.

 

הפסקת נשימה בשינה

מה מרגישים? הפסקת נשימה בשינה גורמת לבן אדם להתעורר. איכות השינה יורדת, המוח חווה חוסר חמצן ומאד קשה לישון. בזמן ההתקף עולה גם לחץ דם, זה יכול לגרום גם לבעיות עם הלב.

מדוע זה קורה? בזמן שינה השרירים רפויים, מה שגורם לפעמים לחסימה של דרכי נשימה. לקבוצת סיכון שייכים אנשים בעלי עודף משקל, מעשנים, אנשים מבוגרים.

 

חלומות חוזרים

מה מרגישים? חלומות מוזרים אשר פעם אחרי פעם משחזרים את אותה העלילה.

מדוע זה קורה? הפסיכולוגים חושבים שבאמצעות חלומות כאלה המוח מנסה להפנות את תשומת הלב שלנו לאירועים שאנחנו לא מודעים להם. זה יחזור על עצמו עד שיימצא פתרון לנושא.

 

נפילה למיטה

איך מרגישים? לפעמים נדמה לנו שנפלנו למיטה מגובה רב, אנחנו נרעדים ומעוררים. לפעמים לפני כן אנחנו חולמים שאנחנו עפים, או מועדים ונופלים – תחושה לא נעימה.

מדוע זה קורה? מצב שינה מזכיר קצת את המוות – הלב מאט, הנשמה מאטה, טונוס השרירים יורד. המוח "נבהל", תופס את זה בתור מוות אמתי ובודק אם בן אדם חי, תוך שליחת אותו לשרירים.

 

עזיבת הגוף

איך מרגישים? תופעה נוירופסיכולוגית, כאשר אדם נמצא בין שינה לערות ורואה את עצמו מהצד. המיסטיקנים טוענים שזה מוכיח על קיום הנשמה.

מדוע זה קורה? תופעה מאד בעייתית למחקר. נכון לעכשיו המדענים יודעים שאשליית עזיבת הגוף קיימת, אבל לא ברור כיצד היא עובדת ומדוע זה קורה. גם לא ברור כיצד לטפל בכך. יש אנשים שמעדיפים להיכנס למצב כזה במיוחד, כדי להרחיב את גבולות התודעה שלהם.

 

הארה בתוך שינה

מה מרגישים? לפעמים אנחנו מתקשים למצוא פתרון לבעיה כלשהי וכל הזמן חושבים עליה. ואז בתוך שינה המוח רומז לנו על הפתרון – עכשיו רק חשוב לזכור את הרמז. כולנו מכירים את הדוגמא של דמיטרי מנדלייב, כימאי מפורסם, שראה בחלום את מבנה טבלת היסודות אחרי שבמשך זמן רב ניסה לבנות אותה. דבר דומה קרה לכימאי אחר, פרידריך קקולה – הוא חלם על נוסחה של בנזול.

מדוע זה קורה? לפעמים תת-המודע שלנו כבר יודע את התשובה, אף על פי שהמודע עדיין לא הגיע אליו. כך, בתוך שינה קורה לנו שאנחנו מגלים את הפתרון. אין מה להגיד, לפעמים החלומות מעניקים לנו גם בונוסים נעימים כמו זה.

 

 

Published by MISHTI.CO.IL - October 8th, 11:45am - 2020-10-08T11:45:13+03:00