סימנים שמצביעים על דיכאון ואפילו לא חשבתם עליהם

 

לעתים קרובות אנחנו משתדלים לא לשים לב למה שנראה לנו כמפגן של חולשה: פחדים, מחשבות טורדניות, עצבנות. אנחנו משתדלים להיפטר מהמצבים האלה בלי לחשוב שלפעמים הנפש מסמלת לנו משהו חשוב. לעתים קרובות סימנים אלה מצביעים על דיכאון. אם זיהיתם אצל עצמכם חלק, כדאי לפנות לפסיכולוג או פסיכיאטר.

 

התקפי זעם, חוסר סבלנות

אם דברים שוליים ויום-יומיים מעוררים אצלכם התקפי זעם מידיים, כגון, תקתוק השעון, רכב שעובר, רמזור שמתחלף מהר מדי וכד', שימו לב. במיוחד אם בנוסף אתם חסרי סבלנות, מתקשים להתרכז או לסיים את הדברים שהתחלתם. אם התחלתם לעבוד על משהו חשוב ומהר מאד מרגישים עייפים וחסרי כוח, או מתקשים לזכור דברים מאד פשוטים – כל אלה סיבות לדאגה. גם אם קריאה הופכת למכנית, בלי שאתם מנסים להבין או לזכור את מה שאתם קוראים.

 

מחשבות סרק

אתם נוטים לחשוב שוב ושוב על בעיות חסרות משמעות. כך, לדוגמא, ברגע קשה בחיים, הקשור למציאת עבודה או גירושין, בן אדם מתחיל פתאום לחשוב על משמעות החיים, היקום והשאר.

 

התלבטויות טורדניות

חוסר בטחון בקבלת החלטות, לעתים קרובות מוגזמת מדי – סימן ידוע של דיכאון. תחשבו – כמה פעמים חזרתם הביתה כדי לבדוק האם כיביתם את המגהץ והאם הדלת סגורה?

כל פעולה או מחשבה שמופיעה פתאום ואין לה קשר לחיים שלכם או להיגיון – סימן אזהרה.

 

חרדות טורדניות

אתם לא בטוחים בהצלחה של פעולות יום-יומיות. למשל, נסיעה בתחבורה ציבורית או הגשת מבחן. הפחדים האלה חסרי פרופורציה לחלוטין, כי אף פעם עד עכשיו לא נתקלתם בבעיות כאלה. חרדות כאלה יכולות להתפשט גם לעיסוקים חדשים שאתם לא כל כך מכירים עדיין.

 

זיכרונות טורדניים

הופעה פתאומית של זיכרונות לא נעימים בפרטי פרטים. בדרך כלל אלה מופיעים לפני שינה ולא נותנים לנו להירדם.

 

תשוקות טורדניות

רצון לעשות מעשה בלתי מחושב וחסר משמעות, לפעמים אף מסוכן לחיים: לקפוץ מהגובה למים או מהגג, לקלל בקול רם או לצעוק.

לפעמים המתח הופך לבלתי אפשרי ובן אדם בקושי מתאפק שלא לעשות משהו ולפעמים נאלץ להחליף את מה שתכנן בהתנהגות פחות מסוכנת – לא לקלל, אבל לצעוק מילים אחרות או להפנות את האגרסיה לאובייקט אחר.

 

פעולות טורדניות

רצון בלתי נשלט פעם אחרי פעם לעשות פעולות חסרות משמעות – לסדר את השיער, לגעת באף, לתפוס את תנוכי האוזניים, לגרד פצעון. לרשימה זו אפשר להוסיף גם צלילים שאתם חוזרים עליהם, כסיסת ציפורניים או רצון למשוך שיער.

פעולות טורדניות לרוב קשורות לפחדים, חששות, ספקות. כך, בן אדם שחושש לחלות במשהו, ישטוף ידיים אינספור פעמים. לפעמים מדובר בטקסים – משפטים, ביטויים, מחשבות ופעולות שבן אדם מעדיף לקיים כדי למנוע אסון אפשרי. לפעמים הטקסים האלה הופכים לבלתי נסבלים, מורכבים וארוכים.

 

Published by MISHTI.CO.IL - October 8th, 11:50am - 2020-10-08T11:50:58+03:00