8 הטעויות הכי נפוצות בקורות החיים שלך

האישה שטוענת שקראה הכי הרבה קורות חיים בעולם, נותנת עצות של אלופים

גיוס עובדים אף פעם לא היה משימה קלה. אנחנו אולי מכירות את המלאכה מהצד השני, זה שמתפלל שיתקשרו אליו ויודיעו לו שהתקבל לעבודה, אך גם לאנשים בצד השני יש לא מעט מטרדים. בעשור האחרון טינה ניקולאי הפכה לאחד השמות המוכרים בארה"ב בתחום משאבי האנוש. היא עבדה במחלקות משאבי אנוש שונות ובשנת 2010 הקימה את אחת מחברות הגיוס הגדולות במדינה. לטענתה, מאז שנת 2010 היא כבר הספיקה לקרוא קרוב ל-100,000 קורות חיים. איך היא התמודדה עם העומס? לטענתה יש כמה טעויות שחוזרות על עצמן ומאפשרות לפסול את המועמד מיידית. אותן השגיאות נפוצות יותר ממה שאתן חושבות ו"שורפות" את המועמד ללא קשר ליכולותיו המקצועיות או השכלתו.

אז כדי שתימנעו מאותן הטעויות בפעם הבאה, קיבלנו מטינה 8 טעויות שחובה להימנע מהן, אם אי פעם תרצי להתקבל לעבודה חדשה:

 

1. רשלנות:

הטעות הראשונה והכי גדולה היא פשוט "חוסר תשומת לב. אנשים לא שמים לב לפרטים הקטנים ולנו, מגייסות הכוח אדם הכי קל פשוט לפסול אנשים כאלה מיידית". ברשלנות טינה מתכוונת לשגיאות כתיב, פונטים מוזרים או טעויות בתאריכים.

 

2. קיצורים ארוכים:

קורות חיים רבים נפתחים ב"תקציר" - כמה מילים כלליות עליך. אנשים רבים פשוט שוכחים שהמטרה של החלק הזה הוא לקצר ולא לחפור יותר מדי על מי שהיית ומה שתהי. בעיה נוספת לטענת טינה היא "יותר מדי שמות תואר". כלומר מועמדת שמנסה לפאר את עצמה בעזרת המון כינויים שמרמזים בעיקר על מישהי שאינה מחוברת. מה הכי טוב לעשות בחלק זה? להיות מקצועית ולהתמקד בדברים שקשורים לעבודה, כמו למשל "הצלחתי להשיג X" או "יצרתי בעצמי Y".

 

3. מילים מפוצצות:

מחלקות כוח האדם כבר אדישות לתארים כלליים שאין בהם ממש. פרטים כמו "טובה בעבודת צוות" או "חושבת מחוץ לקופסה" הן תנאים די הכרחיים בשוק העבודה העמוס של היום. אז מה עושים אם את אכן כזאת ובכל זאת רוצה להתבלט? אם אכן יש לך תכונות כמו "חשיבה יצירתית מחוץ לקופסה" נסי לחפש דרך מקורית להכניס את זה ברקע התעסוקתי שלך או בתמונה שתצרפי לקורות החיים.  

 

4. להתחיל את הנקודות באותה המילה:

הרבה פעמים הרקע התעסוקתי נפתח באותן המילים וזה נותן תחושה של "מריחה" ומונוטוניות. המילים הכי נפוצות הן "הייתי אחראית על…" או "ניהלתי…". המילים האלה אומרות אולי מה עשית בעבר אך הן לחלוטין לא מעידות על כמה שאת מתאימה לעבודה הבאה שלך. אל תהי עצלנית: התמקדי בהישגים שלך ומה הצלחת ליצור בכוחות עצמך, ולא מה היית אמורה לעשות על פי הגדרות התפקיד שניתנו לך.

 

5. כללי מדי:

בהמשך לטעות הקודמת, גם משפטים כלליים מדי ברקע התעסוקתי הן בעייתיות. מילים כמו "ניצלתי את היכולות שלי…" או "הייתי חלק מהקמת…" אינן מרמזות כלום על אישיותך ועל החלק שלך בפאזל. נסי להיות כמה שיותר מופרטת ולרתק את הקוראת כמה שניתן.

 

6. קבעון לתבנית:

הרבה אנשים מורידים תבנית לקורות חיים וממלאים את הפרטים האישיים בתוכה. אבל צריך לחשוב על אותה התבנית כהשראה ולא כשבלונה שיש למלא. חשבו על התבנית הזאת כמו שמלה, שעוד כמה היו לובשות. בדרך הזאת לא ניתן לראות שום גיוון או יצירתיות שמשקפת את מי שאת באמת. התבנית הזאת צריכה רק לומר לך מה יש לכלול בקורות החיים ולא לקבע אותך.

 

7. ניצול מקום:

מועמדות רבות לא יודעות כיצד לנצל את כל שטח העמוד בצורה יעילה. טינה טוענת שאין דבר מעצבן יותר משוליים קטנים או אותיות שמוציאות לך את העיניים, אבל מצד שני, רוב האנשים משאירים יותר מדי "שטח לבן" על העמוד. מומלץ ליישר את העמוד לאמצע (כדי שצד אחד לא יראה ריק יותר מהשני) ולמלא את אותם השטחים בתמונה או כל דבר שיכול להבליט אותך על פני השאר.

 

8. בזבוז מקום על פרטי קשר:

קורות החיים לרוב נפתחים בפרטים יבשים כמו שם, אי-מייל, כתובת וטלפון. אין שום סיבה לא לדחוס את כולם באותה השורה בראש קורות החיים. בכל מקרה, בשום מצב אין לבזבז עליהם יותר משורה אחת. "בעמוד של קורות חיים צריך להיות מקסימום שטח שיפאר את הישגייך ונסיונך התעסוקתי. כל שורה מעבר לזה היא פשוט בזבוז גס של מקום" אומרת טינה.

 

מסכימה עם הטיפים? שתפי אותם עם חברותיך

Published by MISHTI.CO.IL - July 3rd, 12:59pm - 2020-07-03T12:59:57+03:00